Ігор Калинець. «Вертеп маленького хлопчика»
(народився 1939 р.)
Ігор Калинець — поет, перекладач. Народився на Львівщині за два місяці до початку Другої світової війни. Тому можна лише уявити, яким важким було його дитинство. У шкільні роки Ігор захоплювався футболом, малюванням, грою на скрипці. Але понад усе любив читати про запорозьких козаків та січових стрільців. Ігор Калинець закінчив школу, а згодом — Львівський університет. Став поетом.
За громадянську непокору радянська влада засудила митця до шести років таборів і трьох років заслання. До 1980-х років Ігоря Калинця як поета мало хто знав в Україні. Суворі концтабори та заслання надовго відірвали його від рідної землі.
Після повернення на Батьківщину Ігор Калинець працював редактором, перекладачем, зокрема з польської мови.
Побачили світ його книжки: «Пробуджена муза», «Невольнича муза», «Слово триваюче». У письменника є чимало творів для дітей, наприклад, «Книжечка для Дзвінки» (Дзвінка, Дзвенислава — донька поета). Ігор Калинець — лауреат кількох премій, зокрема і Національної премії України імені Тараса Шевченка. Він є почесним доктором Львівського національного університету імені Івана Франка, а також — почесним громадянином Львова.
«Вертеп Маленького Хлопчика» — твір, який розповідає про різдвяні святкування, це частинка збірки Ігоря Калинця «Казки зі Львова». У світовій літературі чимало різдвяно-новорічних сюжетів, побудованих як «чудесні оповіді»: «Лускунчик і Мишачий король» Ернста Теодора Амадея Гофмана, «Різдвяна пісня в прозі» Чарлза Дікенса та інші.
В українській літературі до різдвяно-новорічної теми зверталися Іван Франко («Суд Святого Николая», «Святовечірня казка»), Марко Черемшина («Сльоза»), Олена Пчілка («Сосонка», «Чад», «Маскарад», «В яслах», «Збентежена вечеря»), Михайло Коцюбинський («Ялинка») та інші.
Події у творах відбуваються напередодні Різдва, Нового року. Отож у цих творах прославляється віра у відновлення справедливості у світі, панування гармонії та добра.
Фантастика, диво — особливості казкового жанру. Вони додають світла, позитиву, життєрадісності похмурим картинам реальної дійсності та буденності.
Атмосферу різдвяної урочистості, протиставлення її сумним спогадам героя про батьків, які змушені зустрічати Різдво далеко від сина, передав й Ігор Калинець.
- Ігор Калинець. «Вертеп маленького хлопчика»: текст + аудіозапис + презентація
Теорія літератури
- Вертеп – це молитовне прославлення Бога через театральне дійство та комічне відображення побутового життя, якого вже дотримуються декілька століть поспіль.
- Оповідання — невеликий прозовий твір, у якому йдеться про одну або кілька подій із життя одного чи кількох головних персонажів протягом обмеженого проміжку часу.
- Художня деталь — виразна подробиця у творі, що несе значне змістове та ідейно-емоційне навантаження. Здебільшого художня деталь розкриває певні елементи портрета людини, опису природи чи предмета.
- «Вертеп Маленького Хлопчика» Ігоря Калинця — різдвяне оповідання. Розповідь побудована на контрасті: атмосфера різдвяної урочистості, святковості протиставлена сумним спогадам головного героя про батьків, які змушені зустрічати Різдво далеко від сина. Оскільки події твору відбуваються в період різдвяних свят, а герої, батьки хлопчика, названі біблійними іменами — Марія і Йосиф, твір можна сміливо віднести до різдвяних оповідань.
Аналізуємо твір
- Тема: казкова історія про Маленького хлопчика, який на Різдво грає роль Ангела у вертепному дійстві, а потім здійснює своє бажання – зустрічається з батьками.
- Ідея: уславлення вічних цінностей, які є сенсом життя: любові, доброти, теплих родинних стосунків.