Микола Вороний. «Євшан-зілля»

 

Микола Вороний (1871-1938)

Український поет-патріот, перекладач, критик, історик літератури, займався режисерською та акторською діяльністю, писав праці з історії національного театру, світової драматургії, активний громадський діяч. Микола Кіндратович Вороний (публікувався під псевдонімами Арлекін, Віщий Олег, Сіріус, Кіндратович, Микольчик) народився 6 грудня 1871 р. в родині ремісника на Катеринославщині (нині Дніпропетровська область).

Цікавий родовід майбутнього митця. Один прапрадід був гайдамакою, інший — ректором Києво-Могилянської академії. Мама навчила Миколу любити народні звичаї, українську пісню, а також писати і читати. Микола ріс допитливим хлопчиком. Він захоплювався творами Жуля Верна, знав напам’ять багато віршів Тараса Шевченка. Після закінчення школи навчався у Віденському університеті, згодом перевівся до Львівського університету. Саме тут він познайомився і затоваришував з Іваном Франком. Поет жив, навчався, а згодом працював у багатьох містах — Харкові, Одесі, Ростові, Варшаві, Відні, Львові, Чернігові, Києві. 

Ким Микола Вороний тільки не працював! Був актором і режисером, перекладачем і журналістом, земським статистиком і банківським клерком, працював бібліотекарем, редактором газет: офіційним у «Життє і слово», а неофіційним — у «Зорі», коректором Наукового Товариства імені Шевченка, педагогом, кіноредактором і навіть діловодом ремонтної частини механічного відділу «Округи водяних шляхів»… — і це ще не весь перелік.

Письменник був одружений з донькою Миколи Вербицького — Вірою. У подружжя народився син Марко, який виріс і теж став письменником. Доля і батька, і сина трагічна, про що ти ді-
знаєшся згодом — у старших класах. А поки що насолоджуйся надзвичайно цікавим і повчальним твором «Євшан-зілля».

Микола Вороний цікавився історією України. Він вивчав літописи, працював з архівними документами. У Галицько-Волинському літописі в Іпатському списку письменник натрапив на надзвичайно цікавий факт.
Князь Володимир Мономах під час походу взяв у полон сина половецького хана… Як розгорталися події далі, ти дізнаєшся з поеми Миколи Вороного «Євшан-зілля»…